Selimiye Mahallesi 64098 Cadde No: 25 Şehitkamil/GAZİANTEP

TESBİH KULLANIMININ FAYDALARI

TESBİH KULLANIMININ FAYDALARI

Tesbih kullanımının faydalarını ele alacak olursak genel olarak erkeklerin ve bir de erkek çocukların elinde tesbih görürüz. Bazı zamanlarda yaşı her ne kadar küçük olsa dahi büyüklerinden heves eden erkek çocukları da tesbih kullanma ilgileri başlar.

Çok sıklıkla aksesuar kullanma alışkanlığı olmayan erkeklerin en çok sevdiği aksesuarların başında şüphesiz ki tesbih geliyor. Aynı zamanda çok fazla tesbih hobisi olup tesbih koleksiyonu yapan ve tesbihlerin her çeşidini satın alan kişilerin sayısı da oldukça fazladır. Tesbih koleksiyonu yapmak da geçmişten günümüze gelen kültürel bir alışkanlıktır. Eğer aile büyüklerinize soracak olursanız en az bir kişinin tesbih koleksiyonu olduğunu duymanız çok ama çok yüksek bir ihtimaldir. Kadınların küpelere, kolyeye, yüzüğe merakı olduğu gibi tabi ki erkeklerin de bu şekilde tesbihlere merakı vardır.

Erkeklerin bu merakı ve alakası sayesinde tesbih çeşitliliği ve tesbih sanatı da git gide gelişti ve zamanla kadın aksesuarlarında kullanılmakta olan parlak taşların veya doğal taşların da çoğu tesbih yapımında da kullanılmaya başlandı. Gümüş işlemeler ile süslenmiş, altın sarmalı olan tesbihler raflarda yer bulmaya başladı. Genel olarak tabi ki kehribar tesbihler en çok tercih edilen modellerin başında gelmektedir.

Göz zevkine hitap ettiği ve kibar göründüğü için tercih edeni de çok fazladır. Genel olarak takılarda ya da süs eşyaları yapımında kullanılan kehribar taşının oldukça şaşırtıcı şekilde etkili bir ateş düşürücü özelliği vardır. Eski çağlarda, tıp çok fazla ileri değilken kehribar taşı ateş düşürücü olarak kullanılıyormuş. Aynı zamanda guatr hastalığına da iyi geldiği ve aynı zamanda tiroit hormonlarını dengelediği de bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

En az kehribar taşı kadar faydalı olan kuka tesbihler Osmanlı dönemlerinde doktorlar tarafından çok sıklıkla kullanılmakta olan bir taştır. Hatta çoğu zaman insanlar birbirine hediye olarak kuka tesbihler alırdı. En önemli ve bilindik özelliği ise mikroplara karşı savaşan bir taş olması ve hatta adeta bir dezenfektan görevi görmesidir. Bir diğer en bilindik ve önemli olan faydası da psikolojik sorunları çözmede yardımcı olmasıdır. İnsan üzerinde rahatlama, gevşeme ve stres azaltma gibi etkiler bırakmaktadır. Kehribar taşından yapılan tesbihlerden sonra en çok tercih edilen tesbih modelidir. Bu ve bunun gibi sağlık üzerinde etkileri olan doğal taşlarla yapılmış tesbihleri tercih ederek sizler de hem tesbih kullanımı ile stresinizi azaltabilir hem de taşların şifasından yararlanabilirsiniz.

Kehribarın Tesbih, ürünlerimiz ve hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kehribarın Whatsapp Bilgi Hattı

Kehribarın Tesbih, Narsı Gümüş Tesbih, Gaziantep Tesbih