Selimiye Mahallesi 64098 Cadde No: 25 Şehitkamil/GAZİANTEP

OLTU TAŞI NEDİR?

OLTU TAŞI NEDİR?

Oltu taşı, Erzurum’un Oltu ilçesinde çıkarılan değerli bir taştır. Kolay işlenebilmesinden dolayı birçok takı ve ziynet eşyasında kullanılmaktadır.

Oltu taşının özelliklerine bakıldığında; karbon içeriği yüksek olan bir süs taşıdır. Çok çabuk yanmasından dolayı çıraya benzetilir. Bir anda tutuşur ve yanar geriye ise kül benzeri bir tortu bırakır. Linyite göre çok sık bir yapıya sahiptir. Sürtünmeyle elektriklenme yapar ve kendinden hafif cisimleri kendisine çeker. Yanma esnasında herhangi bir işlem yapılırsa örneğin soğutulursa donar ve cam halinde mevcut bulunduğu kalıbın şeklini alır. Oltu taşı doğal halde iken çok yumuşak bir cisimdir hava ile temas ettiği anda sertleşir.

Oltu taşı adını Erzurum’un ilçesinden almıştır. Oltu taşı çok zar şartlar altında çıkarılır. Ve bu taşlardan tespih, anahtarlık, tarak gibi çeşitli eşyaların yapımında kullanılır. Oltu taşı siyah ve parlak bir taştır. Daha da parlatılabilir ya da kolayca işlenebilir. Erzurum’da altın gibi değerli madenler ile Oltu taşı birlikte kullanılarak daha farklı aksesuarlar yapılmaktadır. Oltu taşının çıkarılması çok zor olduğundan dolayı çok özel araçlar kullanılmaktadır.

OLTU TAŞININ FAYDALARI

Her doğal taşın olduğu gibi Oltu Taşı da çok şaşırtıcı özellikleri bulunmaktadır.

Gerdanlık gibi kolye şeklinde kullanılırsa boğazlara iyi geldiği söylenir, tiroit enfeksiyonlarını ortadan kaldırır ve guatrı engeller. Kulak ağrılarını iyileştirir. Astım gibi solunum hastalıklarının önlenmesinde veya iyileşmesinde etkin rol oynar. Alerjileri giderdiği gibi enfeksiyonlarında yayılmasını engeller. Yer yer vücutta ağrıyan bölgeye sürüldüğünde ağrı şiddetini azalttığı görülmüştür. Sol el ya da bilekte kullanılması durumunda vücuttaki elektriğin birikmesine engel olur.

Kehribarın Tesbih, ürünlerimiz ve hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kehribarın Whatsapp Bilgi Hattı

Kehribarın Tesbih, Narsı Gümüş Tesbih, Gaziantep Tesbih